love in your face
 
قالب وبلاگ

جهان پر است از آدم های  دروغگو مانند اختلاس گران باهوش و حرفه ای،... اما آدم های خوب هم گاهی دروغ های مصلحتی می گویند. این موضوع را از دیدگاه روانشناس معروف Bell Depaulo کسی که 12 مطالعه در مورد تقلب انجام داده است بررسی می کنیم

در یک مطالعه که در سال 1996 انجام شده است Depaulo  و همکارش 147 نفر در سنین 18 تا 71 سال را در طول یک هفته مورد مطالعه قرار دادند و به بررسی و ضبط تعاملات  اجتماعی آنها و دروغ هایی که گفتند پرداختند به طور متوسط هر فردی حدودا 10 بار دروغ گفت و تنها هفت نفر از شرکت کنندگان کاملا صادق بودند.

البته تمام دروغ های گفته شده یکسان نبودند. این که به یک نفر بگویید کتابی که خواندید  کتاب جذابی بوده است در حالی که آن کتاب برای شما کسل کننده بوده است با اینکه بگویید شما در حال توسعه یک سرمایه گذاری دارای برگشت کاملا پایدار هستید در حالی که حتی آخرین پنی از پول خود را نیز از دست داده اید متفاوت است. مطابق تحقیقات Depaulo، این دروغهای کوچک 10 تا 20 بار بیشتر از دروغ های قابل مجازات اتفاق می افتند.

مطالعات دیگر نشان داده است که زنان و مردان با فراوانی یکسان دروغ می گویند. این در حالی است که زنان بیشتر به منظور اینکه در سایرین احساس خوشایند ایجاد کنند دروغ می گویند و در مقابل مردان به منظور  اینکه خود را بهتر جلوه دهند دروغ می گویند.

 ما با کسانی که دوستشان داریم صادق تر هستیم. مطابق گفته Jeffery hancok ما به کسانی که نقش معنی دارتری در زندگی مان دارند کمتر دروغ می گوییم به این علت که بر روی این دسته از روابط سرمایه گذاری بیشتری انجام داده ایم.

دروغگوهای قهار می توانند از دست کارآگاهان متخصص بگریزند. تست های دروغ نگار قدیمی که در حدود سال های 1900 استفاده می شد با استفاده از سنسورهایی به بررسی نوسان فشار خون، نبض، تنفس و قند در پاسخگویان هنگام مواجه با سوالات دشوار می پرداخت. این تست های دروغ نگار دو مشکل داشت: اول اینکه مطابق تحقیقات انجمن دروغ نگاری آمریکا دستگاه های مربوط به این تستها تنها در 80 درصد مواقع کار می کنند و  دوم اینکه مطابق نظر Depaulo تمام دستگاه های مربوطه را نمی توان به یک ملاقات تجاری برد و و از طرفی حتی در مواردی که دستگاه ها کار می کنند دلایل قابل استنادی برای دروغگو بودن فرد وجود ندارد.

یک فرد دارای مهارت در دروغگویی مدارک زیادی را برای توجیه خود می آورد. Joe Navarro، کارگاه متخصص کارآزموده FBI که نویسنده کتاب " رساتر از کلمات" می باشد، می گوید در مورد هر سوالی که ما از یک نفر می پرسیم سه زمان مهم برای تشخیص اینکه او دروغ می گوید یا خیر داریم: اول زمانی که فرد سوال ما را می شنود، دوم زمانی که فرد در حال تفکر در مورد سوال ما است و سوم زمانی که فرد پاسخ را ارائه می دهد. نکاتی که در هر یک از فرصت ها باید مدنظرتان باشند عبارتند از:

-برخورد نیرنگ آمیز:joseph Buckley، مطابق با مصاحبه و تحقیقاتی که انجام داده است می گوید: یک فرد صادق خیلی راحت با مصاحبه کننده یا فردی که از او سوال می کند مواجه می شود در حالی که یک فرد دروغگو سعی می کند صورت خود را از دید پرسشگر با استفاده از نحوه قرارگیری اعضا بدن و نوع نشستن پنهان سازد.

-استفاده از ضمایر نامعلوم: مطابق نظر روانشناسان افراد دروغگو در تعریف یک واقعه از ضمایر دوم شخص و سوم شخص زیادی مانند تو، ما، آنها استفاده می کنند.

- عدم استفاده از حرکات دست پرمعنا: وقتی یک فردی حقیقت را می گوید معمولا برای به نمایش کشیدن معنا از حرکات دست در هنگام صحبت استفاده می کند. حرکات دست بر نکات و عبارات تاکید می کند و یک  تکنیک طبیعی و قابل توجیه برای زمانی است که فرد واقعا آنچه که می گوید را باور دارد.

-استفاده از تلفن: استفاده از تلفن تعداد افراد دروغگو را در میان مردم افزایش داده است. در طول یک هفته 30 دانشجو توسط Hancock مورد مطالعه قرار گرفتند و نتیجه نشان داد که تلفن مهمترین ابزار انتخابی برای گفتن دروغ بوده است و حدود 37 درصد کل دروغهای گفته شده با کاربرد این ابزار همراه بوده است. حدود 27 درصد دروغ های گفته شده رو در رو بوده است و 21 درصد آنها با پیغام های اینترنتی و 24 درصد آن از طریق کاربرد ایمیل بوده است. نکته مهم این است که اکثر مکالمات تلفنی هیچ مدرک قابل استنادی را مانند ایمیل و پیغام ها بر جای نمی گذارند.

-عدم پذیرش نقص های موجود در یادآوری وقایع: وقتی یک فرد راستگو سخن می گوید خود می پذیر که اغلب برخی جزئیات را از قلم می اندازد و گاهی حتی می پذیرد که برخی از چیزهایی که گفته است کاملا درست نبوده است و ممکن است  بعدا در مورد آنها توضیح مجدد بدهد اما یک فرد دروغگو مطابق نظر Depaulo چون نگران است که دروغش برملا گردد اغلب در پذیرش این نقایص طبیعی بی میل است.

مفاهیم برجسته نشان دهنده وجود تردید: شما همیشه باید به دنبال تغییرات موجود در افراد از حالت نرمال رفتارهایشان باشید. مطابق نظر پرفسور  Paul Ekman، استاد بازنشسته دانشکده پزشکی سانفرانسیسکو ایالات کالیفرنیا و مدیر گروه  Paul Ekmanکه متخصص آموزش در زمینه مهارت های احساسی و جلوگیری از عادت به دروغ می باشد، برخی افراد همیشه در هنگام حرف زدن مردد هستند. اگر وقتی یک فرد سخن می گوید بدون تردید سخن بگوید این یک نقطه قوت بزرگ می باشد.

خنده های مصنوعی: افرادی که راستگو هستند معمولا از بسیاری از ماهیچه های صورتشان استفاده می کندد. در حالی که دروغگوها فقط از خنده بر لبهایشان استفاده می کنند و چشمانشان بیانگر احساساتشان نمی باشد.

[ ۱۳٩٠/٥/٩ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ David ]

روایت اغراق آمیزی از واقعیت

همه ما طی روز با افراد دروغگو روبه رو می شویم . دوستان و یا همکارانی که از شجاعت های خود داستانها می گویند و یا درباره ماجراهایی که در زندگی گذشته برایشان پیش آمده روایت های پر از مبالغه را برای ما تعریف می کنند . در این میان افرادی نیز هستند که بدون دلیل خاصی از صبح تا شب درباره تمام مسائل به دروغ پناه می آورند تا حدی که شنونده شخصیت شخص دروغگو را همچون یک بیمار می پندارد . اخیراً دانشمندان علوم پزشکی و روان شناسان در تحقیقات خود سعی کرده اند پاسخی برای این سوال بیابند که چرا مردم در صحبت های روزمره از دروغ استفاده می کنند و آیا این مساله می تواند دلیلی بر وجود نوعی بیماری روانی در شخص گوینده باشد ؟ در تحقیقی که به تازگی به منظور بررسی یکصد سال ادبیات داستانی کشورهای مختلف صورت گرفت ، محققان دانشگاه "ییل" دریافتند که نویسندگان گاهی برای افزایش جذابیت موضوع ، از مبالغه استفاده کرده اند ؛ در عین حال که خود افرادی موفق ، توانا و منظم بوده اند . اما مساًله همیشه به همین سادگی نیست .

بسیاری از روانپزشکان دروغگویی دایمی را همیشه به عنوان نشانه ای از وجود مشکل روانی در نظر می گیرند که می تواند شامل بیماری هایی مثل توهم و خیالپردازی ، انواعی از بیماری های روانی و یا خود شیفتگی روانی باشد . دکتر "چالرزدیک" ، استاد روان شناسی دانشگاه "ییل" می گوید : در بعضی موارد نیز افراد دروغگو نشانه ای از وجود بیماری نداشته و صرفاً به دروغ عادت کرده اند . این گونه اشخاص صبح از خواب بیدار می شوند و انگار مجبور هستند که تا شب دروغ بگویند . در این حالت باید نوع زندگی و کار آنها مورد بررسی قرار گیرد و شاید به دلیل نوعی اجبار کاری یا فشار در زندگی روزمره مجبور به دروغگویی می شوند .

دکتر "رابرفلدمن" ، روانپزشک دانشگاه "ماساچوست" گروهی از افراد داوطلب را به دوربین مخفی مجهز کرد که حرکات آنها را در طی روز ثبت می کرد .

بررسی نتایج نشان داد که اکثر افراد طی روز از دروغ های مصلحت آمیز استفاده کرده اند . این دروغهای مصلحت آمیز اکثراً دلایل مشابهی دارند ؛ مثلاً اجتناب از توهین به دیگران و یا جلوگیری از اهانت به احساسات وعقاید اطرافیان ، پوشاندن و مخفی کردن اشتباهات شخصی  ، خودداری کردن از ایجاد دردسرهای بیهوده و ... اما هنگامی که دروغ به عنوان یک روش و استراتژی برای مقابله با مشکلات روزمره دائماً به کار گرفته شود، بسیار مضر و در واقع نوعی بیماری خواهد بود . گاهی اشخاص به دلیل عدم ناتوانی کافی در انجام وظایف محوله و یا عدم علاقه در کار یا تحصیل به دروغ روی می آورند .

محققان می گویند : مردم گاهی برای کسب موقعیت های مهم کاری یا اجتماعی و یا در برخورد با مسؤولیت های مهم خانوادگی برای این که بتوانند فرصت و مجالی برای خود بیابند به دروغ متوسل می شوند .

محققانی که در اوایل قرن بیستم به بررسی علمی پدیده دروغگویی پرداخته اند ، از حالتی نام برده اند که « بصیرت مضاعف » نامیده می شود و طی آن شخص در یک لحظه دو موضوع را در ذهن خود مرور می کند . یکی مربوط به آرزوهایش او در زندگی ایده آل و دیگری زندگی واقعی است و در اغلب موارد مورد اول بر دومی سایه می افکند  ذهن را تحت تأثیر قرار می دهد .

در واقع در بعضی حالات ، شخص دروغگو از داستان های خود به وجد می آید و از آنان لذت می برد .در بسیاری از این موارد دروغگویی در واقع عمق بخشیدن به آرزوهای شخصی برای احساس جذابیت و لذت حتی برای لحظاتی کوتاه است. مثلاً زنی که رابطه عاشقانه خود با همسرش را بزرگنمایی کرده و یا شخصی که موفقیت های اجتماعی و یا ورزشی را بسیار بزرگتر جلوه می دهد ، در واقع چهره ای از خود نشان می دهد که دوست دارد آن گونه باشد و در واقع نشان از نقص شخصیت دارد . در آزمایشهای دیگر نشان داده شد که بسیاری از دروغگوها نشانه هایی ازعدم تعادل روانی و ضعف شخصیت را از خود نشان می دهند که گاهی در تجربیات دوران کودکی و نحوه تربیت  ناصحیح خانوادگی اشخاص ریشه دارد . همه ما رویاهای خود را داریم ، همه در برخورد با حقایق تلخ زندگی می خواهیم خود را ایمن کنیم و همه ما از ذکر ناملایمات و شکست های گذشته خود اکراه داریم ؛ اما باید توجه داشت که هیچکدام از این مسائل نباید ما را به ورطه دروغگویی بکشاند که اینک به عنوان یک بیماری شناخته شده است .

[ ۱۳٩٠/٥/٩ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ] [ David ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

امکانات وب

ایران رمان