چگونه مچ یک آدم دروغگو را بگیریم؟(موارد کاربردی)

جهان پر است از آدم های  دروغگو مانند اختلاس گران باهوش و حرفه ای،... اما آدم های خوب هم گاهی دروغ های مصلحتی می گویند. این موضوع را از دیدگاه روانشناس معروف Bell Depaulo کسی که 12 مطالعه در مورد تقلب انجام داده است بررسی می کنیم

در یک مطالعه که در سال 1996 انجام شده است Depaulo  و همکارش 147 نفر در سنین 18 تا 71 سال را در طول یک هفته مورد مطالعه قرار دادند و به بررسی و ضبط تعاملات  اجتماعی آنها و دروغ هایی که گفتند پرداختند به طور متوسط هر فردی حدودا 10 بار دروغ گفت و تنها هفت نفر از شرکت کنندگان کاملا صادق بودند.

البته تمام دروغ های گفته شده یکسان نبودند. این که به یک نفر بگویید کتابی که خواندید  کتاب جذابی بوده است در حالی که آن کتاب برای شما کسل کننده بوده است با اینکه بگویید شما در حال توسعه یک سرمایه گذاری دارای برگشت کاملا پایدار هستید در حالی که حتی آخرین پنی از پول خود را نیز از دست داده اید متفاوت است. مطابق تحقیقات Depaulo، این دروغهای کوچک 10 تا 20 بار بیشتر از دروغ های قابل مجازات اتفاق می افتند.

مطالعات دیگر نشان داده است که زنان و مردان با فراوانی یکسان دروغ می گویند. این در حالی است که زنان بیشتر به منظور اینکه در سایرین احساس خوشایند ایجاد کنند دروغ می گویند و در مقابل مردان به منظور  اینکه خود را بهتر جلوه دهند دروغ می گویند.

 ما با کسانی که دوستشان داریم صادق تر هستیم. مطابق گفته Jeffery hancok ما به کسانی که نقش معنی دارتری در زندگی مان دارند کمتر دروغ می گوییم به این علت که بر روی این دسته از روابط سرمایه گذاری بیشتری انجام داده ایم.

دروغگوهای قهار می توانند از دست کارآگاهان متخصص بگریزند. تست های دروغ نگار قدیمی که در حدود سال های 1900 استفاده می شد با استفاده از سنسورهایی به بررسی نوسان فشار خون، نبض، تنفس و قند در پاسخگویان هنگام مواجه با سوالات دشوار می پرداخت. این تست های دروغ نگار دو مشکل داشت: اول اینکه مطابق تحقیقات انجمن دروغ نگاری آمریکا دستگاه های مربوط به این تستها تنها در 80 درصد مواقع کار می کنند و  دوم اینکه مطابق نظر Depaulo تمام دستگاه های مربوطه را نمی توان به یک ملاقات تجاری برد و و از طرفی حتی در مواردی که دستگاه ها کار می کنند دلایل قابل استنادی برای دروغگو بودن فرد وجود ندارد.

یک فرد دارای مهارت در دروغگویی مدارک زیادی را برای توجیه خود می آورد. Joe Navarro، کارگاه متخصص کارآزموده FBI که نویسنده کتاب " رساتر از کلمات" می باشد، می گوید در مورد هر سوالی که ما از یک نفر می پرسیم سه زمان مهم برای تشخیص اینکه او دروغ می گوید یا خیر داریم: اول زمانی که فرد سوال ما را می شنود، دوم زمانی که فرد در حال تفکر در مورد سوال ما است و سوم زمانی که فرد پاسخ را ارائه می دهد. نکاتی که در هر یک از فرصت ها باید مدنظرتان باشند عبارتند از:

-برخورد نیرنگ آمیز:joseph Buckley، مطابق با مصاحبه و تحقیقاتی که انجام داده است می گوید: یک فرد صادق خیلی راحت با مصاحبه کننده یا فردی که از او سوال می کند مواجه می شود در حالی که یک فرد دروغگو سعی می کند صورت خود را از دید پرسشگر با استفاده از نحوه قرارگیری اعضا بدن و نوع نشستن پنهان سازد.

-استفاده از ضمایر نامعلوم: مطابق نظر روانشناسان افراد دروغگو در تعریف یک واقعه از ضمایر دوم شخص و سوم شخص زیادی مانند تو، ما، آنها استفاده می کنند.

- عدم استفاده از حرکات دست پرمعنا: وقتی یک فردی حقیقت را می گوید معمولا برای به نمایش کشیدن معنا از حرکات دست در هنگام صحبت استفاده می کند. حرکات دست بر نکات و عبارات تاکید می کند و یک  تکنیک طبیعی و قابل توجیه برای زمانی است که فرد واقعا آنچه که می گوید را باور دارد.

-استفاده از تلفن: استفاده از تلفن تعداد افراد دروغگو را در میان مردم افزایش داده است. در طول یک هفته 30 دانشجو توسط Hancock مورد مطالعه قرار گرفتند و نتیجه نشان داد که تلفن مهمترین ابزار انتخابی برای گفتن دروغ بوده است و حدود 37 درصد کل دروغهای گفته شده با کاربرد این ابزار همراه بوده است. حدود 27 درصد دروغ های گفته شده رو در رو بوده است و 21 درصد آنها با پیغام های اینترنتی و 24 درصد آن از طریق کاربرد ایمیل بوده است. نکته مهم این است که اکثر مکالمات تلفنی هیچ مدرک قابل استنادی را مانند ایمیل و پیغام ها بر جای نمی گذارند.

-عدم پذیرش نقص های موجود در یادآوری وقایع: وقتی یک فرد راستگو سخن می گوید خود می پذیر که اغلب برخی جزئیات را از قلم می اندازد و گاهی حتی می پذیرد که برخی از چیزهایی که گفته است کاملا درست نبوده است و ممکن است  بعدا در مورد آنها توضیح مجدد بدهد اما یک فرد دروغگو مطابق نظر Depaulo چون نگران است که دروغش برملا گردد اغلب در پذیرش این نقایص طبیعی بی میل است.

مفاهیم برجسته نشان دهنده وجود تردید: شما همیشه باید به دنبال تغییرات موجود در افراد از حالت نرمال رفتارهایشان باشید. مطابق نظر پرفسور  Paul Ekman، استاد بازنشسته دانشکده پزشکی سانفرانسیسکو ایالات کالیفرنیا و مدیر گروه  Paul Ekmanکه متخصص آموزش در زمینه مهارت های احساسی و جلوگیری از عادت به دروغ می باشد، برخی افراد همیشه در هنگام حرف زدن مردد هستند. اگر وقتی یک فرد سخن می گوید بدون تردید سخن بگوید این یک نقطه قوت بزرگ می باشد.

خنده های مصنوعی: افرادی که راستگو هستند معمولا از بسیاری از ماهیچه های صورتشان استفاده می کندد. در حالی که دروغگوها فقط از خنده بر لبهایشان استفاده می کنند و چشمانشان بیانگر احساساتشان نمی باشد.

/ 11 نظر / 226 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انسان

خب من الان یه چیز میگم تو بگو راست گفتم یا نه ! .. .. .. من هیچ وقت در وب شما نظر ننوشتم .[زبان][لبخند][لبخند]

سارا

عالی بود حالا مچ همه دروغگو ها را می گیرم

تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com

اميد

سلام. خوبي؟ ميخواي به زبان انگليسي مسلط بشي؟ خيلي راحته. بيا خودت ببين http://s4you.ir/1/9QXiu

سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما هم در مورد مطالبش بدونم :)

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما رو هم در مورد مطالبش بدونم :)

واکينگها

با سلام وبلاگ قشنگي داري معلومه زياد زحمت کشيدي اگه خواستي بازي آنلاين کني و فرومانروايي کني يکسري به سايت من بزن پرهيجان ترين بازي آنلاين با عضويت رايگان و سرورهاي قدرتمند و جوايز هفتگي www.vikingha.ir

حميد

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي دارين.پستهاي خوبي ميزاريد .خوشحال ميشم اگه نياز به درج اگهي داشتين به ساي من سر بزنيد kattibe.com

حميد

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي دارين.پستهاي خوبي ميزاريد .خوشحال ميشم اگه نياز به درج اگهي داشتين به ساي من سر بزنيد kattibe.com