شناخت شخصیت؛ گامی برای موفقیت

شخصیت شامل تمام آن خصوصیاتی است که اعمال هر انسانی را توضیح می دهد. طی بیست سال اخیر سازمان ها و دکترهای روانشناس خیلی کم به موضوع شخصیت پرداخته اند. روانشناسان در ارتباط با انسان ها نظرهای خاص خودشان را دارند بعضی ها معتقدند که هر انسانی عصبی است و مهم ترین مشکل در زندگی غلبه بر اعصاب انسان ها است. اما برخی دیگر این نظریه را قبول ندارند و مدعی هستند که انسان ها تمایل به زندگی گروهی دارند و هر گروه هم خصوصیات مربوط به خودش را دارد. طبق این نظریه مهم ترین مشکل انسان ها مشارکت آن ها در گروه های متفاوتی است که هر کدام از اعضای آن خصوصیات مخصوص به خود را دارند. برخی از روانشناسان شخصیت را از دو جنبه تعریف می کنند. شخصیت درونی که همان هویت انسان ها را تشکیل می دهد. هویت انسان ها به آن ها امکان آن را می دهد که خود را با آرزوها، اهداف و نیت های خودشان تعریف کنند. شخصیت درونی اعتبار انسان ها نامیده می شود این شخصیت همان است که به دیگران این امکان را می دهد تا شما را بشناسند. خلاقیت و اعتماد به نفس و اجتماعی بودن از آن جمله فاکتورهایی است که به دیگران کمک می کند شخصیت بیرونی و یا همان اعتبار ما را بهتر بشناسند.

شخصیت و روابط

خیلی از ما انسان ها بدون این که خودمان آگاه باشیم با اطرافیان مان در ارتباط هستیم و بدون این که هیچ توجهی به شخصیت آن ها کنیم با دیگران صحبت خواهیم کرد گر چه روزی در زندگی به این موضوع پی خواهیم برد که ادامه یک رابطه نیاز دارد که ما مقاوم و قوی باشیم و مثبت فکر کنیم و از شخصیت اطرافیان مان با خبر باشیم.
هر فردی که دوست داشته باشد رابطه عشقی خود را با خانواده، دوستان و یا همسرش ادامه دهد باید شخصیت خود و آدم های اطرافش را بشناسد. این شناخت در درک بهتر اطرافیان به ما کمک می کند. گر چه هر فرد خصوصیت منحصر به فرد خودش را دارد اما دو مورد مهمی که باید در رفتارهای گروهی به آن توجه داشت «توقع و ارتباط» است. به این مفهوم که ما از خودمان و اطرافیان مان چه انتظاراتی داریم؟ و چگونه با در نظر گرفتن این انتظارات با آن ها رابطه برقرار می کنیم. روانشناسان معتقدند که هر شخص به خاطر وجود نقاط ضعف در درون خودش به سمت دیگری کشیده می شود و مادامی که با دیگری در ارتباط هستیم می توانیم بر مشکلاتی که به تنهای از عهده آن ها برنمی آییم غلبه کنیم. البته این قانون فقط در مورد دو جنس مخالف صحت دارد اما این رابطه هنگامی که به محیط کار و یا خانواده کشیده می شود بسیار متفاوت است. در محیط های این چنینی ما تنها از برقراری رابطه با کسانی لذت می بریم که اهداف و علایق مشترک به ما را داشته باشند. برای برقراری ارتباط بهتر با اطرافیان مان بخصوص در محیط های کاری باید شخصیت خود و دیگران را بشناسیم. شناخت شخصیت خود و اطرافیان مان کمک بیشتری به برقراری ارتباط با همکاران مان می کند.

آدم ها در چهار گروه شخصیتی قرار می گیرند

گروه اجتماعی؛ افرادی که در این گروه قرار می گیرند آدم های خوشحالی هستند. البته بعضی وقت ها هم دست پاچه و عصبانی می شوند اما پس از عبور از سختی ها دوباره خوشحالی خود را به دست می آورند. شخصیت دوستانه این گروه در همسران شان حس حسادت ایجاد می کند. کمبود احساسات در این گروه یک نقطه ضعف به حساب می آید اما صمیمیت و صداقت شان به شهرت آن ها کمک می کند. افراد این گروه با جنس مخالفی که شخصیت شبیه خود را دارند به راحتی کنار می آیند.

گروه هنری؛ افراد این گروه به دیگران اهمیت می دهند. آن ها از بودن و صحبت کردن با دیگران لذت می برند و به راحتی اعتماد اطرافیان را به خود جلب می کنند. آن ها با افراد هنری شبیه خود به راحتی کنار می آیند.

گروه دوست داشتنی؛ آن هایی که در این گروه قرار می گیرند کمتر مستقل هستند. افراد این گروه از خود نظریه های زیادی ارائه نمی دهند. در میان این چهار گروه شخصیتی خانم ها این گروه بیشتر تمایل به ازدواج دارند. افراد این گروه از هر فرصتی برای جلب توجه دیگران به خود استفاده می کنند. آن ها بیشتر از طریق نگاه با دیگران ارتباط برقرار می کند. آن ها علاقه بسیار زیادی به پوشیدن لباس های تمیز و اتو کشیده دارند.

گروه جذاب و مهربان؛ افراد این گروه تنها کسانی هستند که بین این چهار گروه از زیبایی خاصی برخوردار هستند. همین زیبایی است که توجه دیگران را به خود جلب می کند. به کسانی که خصوصیات این گروه را دارند باید توصیه کرد که عبارت های زیبا و صحبت های قشنگ دیگران را خیلی باور نکنند. اگر شما هم جزء این گروه هستید باید به شما بگویم که برای نشان دادن هوش و استعدادهای خود بیشتر تلاش کنید تا دیگران هم احساس خوبی نسبت به شما داشته باشند.

در زندگی واقعی هیچ فرمولی وجود ندارد که مسیر خوشبختی و موفقیت واقعی را به ما نشان دهد. اما همه ما در زندگی اهدافی داریم که رسیدن به این اهداف به ما این حس را می دهد که احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم. در کنار این اهداف هر کدام از ما نقطه ضعف هایی داریم که جزیی از شخصیت مان به حساب می آیند. هر فرد با توجه به خصوصیات خودش تعریفی از موفقیت دارد. رسیدن به موفقیت هم هدفی مشترک میان همه انسان هاست. اما بعضی ها برای پی بردن به مفهوم واقعی این واژه به اطرافیان شان متوسل می شوند. از آن جایی که همه ما انسان ها در ذهن خود فکر می کنیم که بین آن چیزهایی که به ما یاد داده شده و بین تحقق واقعی آن اختلاف وجود دارد. این پدیده بسیار عادی و طبیعی به نظر می رسد در بسیاری از موارد دیده شده است که در برداشتن این حس به انسان ها کمک می کند که برای موفقیت بیشتر در زندگی تلاش کنند. اما اگر ما بخواهیم همه فرصت زندگی مان را صرف پرسیدن سوال هایی از دیگران برای پی بردن به مفهوم موفقیت در زندگی بکنیم، تمام عمر خود را هدر می دهیم چون هر کسی نظر مخصوص به خودش را دارد. بهتر آن است که ما به ندای درون مان گوش دهیم و بدانیم که با توجه به شخصیتی که داریم می خواهیم به چه چیزهایی برسیم. شناخت هدف متناسب با شخصیت گام بزرگی به سوی موفقیت است.

هنگامی که ما انسان ها شخصیت خود و دیگران را بشناسیم به رفتارهای متفاوت دیگران پی خواهیم برد. اما این شناخت دلیل نمی شود که ما تفاوت های شخصیتی خود و دیگران را بهانه ای برای رفتارهای نامناسب خود کنیم. شناخت شخصیت همانند الگویی است که به درک ما از خودمان کمک می کند. خیلی وقت ها انسان ها برای حل مشکلات شان از دیگران و یا حتی روانشناسان کمک می گیرند اما کاری که روانشناسان برای ما انجام می دهند بسیار ساده است. آن ها هم تلاش می کنند تا با روش های مختلف خودمان را به خودمان بهتر بشناسند. پس هر کسی بخواهد در زندگی موفق باشد باید پی به شخصیت خودش ببرد. علاوه بر تعاریف مختلفی که در کتاب های روان شناسی متفاوت از شخصیت شده است راه های دیگری هم وجود دارد که ما را در درک بهتر از خودمان کمک می کند. یکی از این راه ها شرکت در تست های مختلف روانشناسی است. برای اولین بار در سال1998 روانشناسان این تست ها را برای بزرگسالانی که در کشورهای غربی زندگی می کردند طراحی کردند. به کمک آن ها شما می توانید خودتان را درست به شکلی که اطرافیان تان می شناسند بشناسید. پس از مدتی به این موضوع پی بردند که این تست به نوجوانان هم کمک های بسیاری خواهد کرد. البته اشتباه نکنید که این تست بیشتر به شناخت اولویت های یک فرد کمک می کند تا روحیات او.

/ 0 نظر / 34 بازدید